Після народження дитини багато батьків замислюються про хрещення свого малюка. Але, що для цього необхідно знати? З чого почати, і що для цього потрібно? Хочу запропонувати вам пам’ятку, присвячену цій події:
1. Вік дитини. Ніяких строгих вимог немає: хрестіть дитину, коли вважаєте за потрібне. Втім, враховуючи духовну важливість цього таїнства, особливо тягнути теж не слід – зазвичай дітей хрестять в перший рік життя, так як малюк в змозі перенести обряд без капризів. Коли дитина вже починає розрізняти «своїх» і «чужих» – може злякатися незнайомої обстановки і заплакати, що ускладнить процес хрещення і йому самому, і батькам, і священику.
2. Вибираємо місце хрещення. Звичайно, дитину краще хрестити у церкві. Виберіть будь-яку, яка вам сподобається. Зазвичай батьки дитини вибирають православний храм, виходячи з власних уподобань. Хрещення можна здійснювати практично в будь-який день після ранкового молебня без попереднього запису. Хрестять і в піст, і в свята. Звичайно, краще заздалегідь поспілкуватися з священником, щоб обговорити деякі питання.
3.Кто може стати хрещеними батьками. Хрещеними батьками можуть бути хто завгодно – сестри і брати, бабусі і дідусі, дядьки й тітки, друзі й подруги. Ви повинні вибрати не тільки близьку людину, але людину, яка буде готовою піклуватися про дитину, стане його духовним наставником.
При виборі хресних необхідно звернути увагу на деякі моменти:
* Хрещені повинні бути самими хрещеними в православ’ї;
* Бажано, щоб хресних було двоє – чоловік (старше 15 років) і жінка (старше 13 років);
* Вони не повинні бути одружені між собою або збиратися одружитися;
* Вагітна жінка може стати хрещеною, але, оскільки дівчинку доведеться в основному тримати на руках їй, вашій обраниці потрібно розрахувати свої сили;
* Хрещеною матір’ю не може стати жінка, яка народила менш ніж 40 днів тому.
4. Вибираємо духовне ім’я дитині. Вибір імені для дитини – це дуже важливе і відповідальне рішення батьків. Звичайно, ім’я ви можете вибрати ще до хрещення. Можна вибрати ім’я за православним календарем (відповідно з іменами святих, які значаться в календарі на дату народження вашої дитини). Але часто трапляється так, що імена святих не дуже відповідають сучасному світу, тоді виберіть ім’я, яке вам подобається.
5. Купуємо необхідні речі для обряду:
* Натільний хрестик (на стрічці), який зазвичай купує хресна. Буде практично, якщо хрестик буде маленьким з округлими краями, щоб дитина не поранилась. Зовсім не обов’язково, щоб хрест був з дорогоцінного металу, на хрещення, як правило, купують металевий звичайний хрестик.
* Ікона православного святого, ім’я якого отримає малюк. Свічки.
* Крестильный набор, який зазвичай купує хресна. Це повинна бути сорочка з вишитим хрестом на спині. Насправді, це не обов’язковий атрибут хрещення, але він додає події додаткової витонченость і відповідає традиційній церковній естетиці.
* Чистий рушник або пелюшка, щоб витерти дитину після купелі (цей предмет освячувати не потрібно).
* Свідоцтво про хрещення. І необхідно простежити за тим, щоб воно було правильно заповнено, правильно поставлені ПІБ охрещених і хресних, дата здійснення хрещення, ім’я та прізвище священика, назва храму, вказівка на небесного покровителя і день ангела.
6. Як проходить обряд. Татові з мамою, а також хрещеним краще заздалегідь знати порядок проведення обряду хрещення. Це відбувається приблизно так: Батьки з малюком, хрещеним та гості під’їжджають до церкви трохи заздалегідь, щоб не змушувати чекати священика. Заповнюється свідоцтво про хрещення, оплачується сам обряд, а також купується ікона (можна її купити заздалегідь). Після того як буде поданий знак до початку, хрещені батьки вносять дитину в храм (дівчинку тримає хресний батько, а хлопчика – хрещена мати). При цьому малюк повинен бути без одягу, але загорнутим у білу пелюшку.
Перше священнодійство – це покладання рук священика на малюка, що символізує заступництво, який чинить Господь немовляті. При здійсненні таїнства хресні батьки з немовлям на руках і зі свічками стають у купелі. Вони голосно читають «Символ віри», відрікаються від диявола і обіцяють виконувати заповіді Божі. Потім священик освячує воду, бере малюка у хресних і тричі занурює його в купіль. Разом з хрещенням відбувається таїнство миропомазання. Охрещеному немовляті священик помазує хрестоподібним святим миром лоб, очі, вуха, рот, ніздрі, груди, руки і ноги. Далі малюка віддають на руки хрещеним батькам такої ж статі, який повинен витерти крихітку і надіти на нього хрестик і хрестинну сорочечку, підготовлену заздалегідь. Білий одяг, що надівається на хрещеного, означає отримане ним через святе таїнство очищення від гріхів. Священик хрестоподібно підстригає волоссячко малюка, що символізує собою покірність Богові і одночасно знаменує ту невелику жертву, яку малюк приносить Господу в подяку за початок нового, духовного життя.
Після хрещення і миропомазання малюка обносять 3 рази навколо купелі. Це означає, що новий член Церкви назавжди з нею з’єднався. І, нарешті, якщо хрестився хлопчик, священник вносить його у вівтар, якщо дівчинка – допомагає їй прикластися до ікони Божої матері.
7. Святкування хрестин. Після хрестин сім’я та запрошені відправляються в будинок, де живе дитина, щоб відзначити хрестини традиційним рясним застіллям. Крім іншої різноманітної їжі, гостям подають гарячий напій і спеціальне святкове частування. Зазвичай це солодкий пиріг, прикрашений ініціалами дитини і датою хрестин.
У висновку хочеться додати, що хрещення дитини – одне з найважливіших таїнств Православ’я. Адже хрещення є обрядом з величезною силою.