Чому деяким з нас достатньо однієї шоколадної цукерки, а іншим потрібно з’їсти відразу п’ять? Чому нам більше подобається кава з чашки з товстими стінками, а не з тонкого паперового стаканчика і хто в світі має найрозвиненішу смакову палітру в їжі (суперсмак)? Ось кілька дивовижних фактів про те, як ми їмо.
1 Якщо мозок виробляє мало гормону дофаміну, вам знадобиться п’ять шоколадок, щоб витягти з них ту ж кількість задоволення, яке отримує всього лише від однієї більш «дофамінових-обдарована» людина.
2 Ми й справді їмо очима. Якщо перед вами поставити дві склянки одного і того ж апельсинового соку і попросити оцінити їх якість, то той, що має більш яскравий колір, здасться смачнішим (в таємниці від вас в нього всього лише додали харчовий барвник). А якщо у соку буде один і той же колір, але в один стакан покладуть трохи більше цукру, ми не помітимо різниці.
3 Чим слабкіше у вас розвинене почуття дотику (тактильності), тим менше шансів, що вам сподобається кава з паперового стаканчика. Інша справа, якщо спробувати його з великої затишної чашки з товстими міцними стінками. Той же самий напій ви напевно вважаєте міцним, ароматним і насиченим. Матеріал, з якого зроблений посуд – навіть якщо вам його не покажуть, а просто опишуть словами, – так само, як колір, впливає на смакові відчуття.
4 Без здатності розрізняти запахи їжі практично втрачає смак. 75% того, що ми називаємо смаком їжі, насправді – запах. Кожному знайома ситуація, коли через закладеного носа навіть улюблений торт «наполеон» жується в роті, як папір. Перевірте: затисніть ніс, покладіть в рот цукерку і починайте їсти. Тепер розтисніть пальці – ви тут же відчуєте, що смак посилився і став багатшим.
5 Не всі люди однаково чутливі до гіркого – до 30% з нас взагалі слабо його розрізняють. Через це багатьох так тягне на гіркоту – від темного шоколаду і чорної кави до сигарет. Якщо природа заклала в вас сильну прихильність до гіркуватості, та ще до того ж відчутно обділила смаковими рецепторами, до сигарет буде легше вас приручити, а вам – важче кинути палити.
6 Найрозвиненіша смакова палітра – приблизно у 25% людей, найслабкіше також 25%. У решти 50% – нормальне середнє почуття смаку. У жінок здатність розрізняти різні відтінки їжі зазвичай розвинене сильніше, ніж у чоловіків (35% представниць прекрасної статі можуть похвалитися «суперсмаком» проти 15% чоловіків). Серед уродженців Азії більше людей з розвиненим почуттям смаку, ніж серед представників європеоїдної раси.
7 Під час вагітності, через хворобу або сильний стрес почуття смаку можна повністю втратити. Це називається дисгевзія. Ще варіанти: смакові галюцинації або фантагевзія (в реальності смаку немає, але ви його фізично відчуваєте); збій або парагевзія (замість «солодке» ваш мозок читає «солоне»). При агевзія мозок відключає на вибір один з смаків, при гіпогевзіі -лише послаблює його.
8 У кондитерів є професійне захворювання – брідость. Через довгий час перебування в перенасиченому запахами солодощів гарячому цеху смак тимчасово, на 2-3 години пропадає. Якщо ви з тих людей, хто день у день сидить на одному і тому ж меню, ваше почуття смаку перебуває в схожому стані – забитому і деморалізованому. Свідомо розширюйте смакову палітру. Щотижня пробуйте який-небудь новий незвичайний овоч, фрукт, крупу і готуйте свіжий рецепт. Поступово смакові рецептори прокинуться.